• Šarkan

• Letí šarkan, letí, tešia sa mu deti.

Zrazu šarkan zdvihol chvost, všetkým deťom pre radosť.

Veselo si lieta, letí na kraj sveta.

Šarkanicu nájde tam, nebude už nikdy sám.

• Deň jablka

• Každý deň jablko, od lekára ďaleko…hovorí ľudová múdrosť.

Aj tento rok si deti v rámci týždňa zdravej výživy pripomenuli Deň jablka – 21. október. Celý deň  bolo všade cítiť vôňu jabĺčka. Deti čakalo kopec aktivít, zábavy,  ale aj poučenia. Našim cieľom bolo u detí hravou formou podporiť konzumáciu ovocia a zeleniny…

• Prišla zima, jeseň odchádza

• Deti si odniesli domov darčeky za krásne pestrofarebné jesenné dielka, ktoré nám počas jesene okrášľovali priestory na chodbe.  Ďakujeme vám milé deti, za krásnu kreativitu, ktorú ste spolu vytvárali doma so svojimi rodičmi.

• O pyšnej princezne

• Dnes sme si spríjemnili deň veselým rozprávanims pesničkami o tvrdohlavej princeznej, ktorá neposlúcha svojho kráľovského otca a odmieta pytačov z celého sveta. No len do chvíle, kým sa na zámku neobjaví múdry a vynaliezavý kráľ, ktorý si svojim odvážnym plánom získa srdce pyšnej princeznej.

• Zážitkové učenie

• Zážitkové učenie na 2km prechádzke po lesnícko - naučnom chodníku Diana nás sprevádzal šum stromov, spev vtákov, vôňa lúky a hlavne pokoj majestatnych hôr. Zažili sme veľa príjemných zážitkov, aké môže pripraviť len čisté lono prírody a naučili sa kopec nových vecí o lese a jeho tajomstvách.

Napr. :načo slúži SNEHOVÁ JAMA, čo je to MILIER, zasúťažili sme si so šiškami, spoznávali sme stopy a zvuky zvierat, dozvedeli sme sa aká lesná zver sa nachádza v našich lesoch, čím sa kŕmi lesná zver, ako zistíme koľko rokov ma strom, choroby stromov, ako dlho sa rozkladajú vyhodené odpadky v lese a veľa ďalších nových informácií...A hlavne sme nabrali energiu zo stromov.

• Návrat do minulosti

• Štvrtáci sa teleportovali do dávnej minulosti, kde spoznávali dôkazy o živote v minulosti a vyrábali predmety, ktoré sa kedysi používali. Vyskúšali si ako sa pasovalo za rytierov, získali pasovaci dekrét, vyskúšali si, ako sa v minulosti hrali deti :držanie drôtenej košele, hádzanie krúžkov na dýku.

• Sférické kino

• Dňa 5.10.2022 o 10 hodine sme šli do Sferickeho kina v našom kultúrnom dome. Videli sme dva príbehy. Prvý o živote stromov a druhy o vesmíre. Bolo to veľmi pekné a náučné.

Tamara Katriňáková

IV. A

• Oznam pre rodičov detí z materskej školy školský rok 2022/2023

• Nový školský rok a prevádzka MŠ začína  05.09.2022.

Prevádzka MŠ je od 6:30 do 16:00 hod..

Pred nástupom nie sú potrebné žiadne COVID opatrenia.

Prvý deň si deti so sebou prinesú:

- papučky

- pre novoprijaté deti posteľné obliečky nie sú potrebné máme školské

- prosíme mamky detí, ktoré chodili do materskej školy, aby priniesli posteľné obliečky ak majú ich doma

- pyžamko

- uterák (malý s uškom)

- pohár na pitie plastový označený menom

- pohár a zubnú kefku platí pre deti z veľkej triedy.  Deti z malej triedy nebudú si na začiatku umývať zúbky.

-vrecúško a v ňom náhradné oblečenie (tričko, tepláky, spodné oblečenie, ponožky)

- novoprijaté deti prefotenú kartičku poistenca

Ostatné náležitosti (poplatky, tlačivá, hygienické potreby ....) Vám budú oznámené.

PRI PRÍCHODE DO MATERSKEJ ŠKOLY VAŠE DIEŤA URČITE POTREBUJE:

POVZBUDENIE, KĽUD A POHODU

POROZPRÁVAJTE SA S NÍM V ŠATNI, CESTOU DO TRIEDY, AVŠAK PRI VSTUPE DO TRIEDY SA ROZLÚČTE A ZATVORTE ZA SEBOU DVERE.

URČITE ICH ZNOVA NEOTVÁRAJTE, AK ZAČNE DIEŤA PLAKAŤ, DÔVERUJTE NÁM, DIEŤA UTÍŠIME, ZAUJMEME, POVZBUDÍME.

VAŠE DETI V MATERSKEJ ŠKOLE NEPOTREBUJÚ:

• HRAČKY Z DOMU, KTORÉ ICH ZBYTOČNE ROZPTYĽUJÚ, ŽUVAČKY A TVRDÉ CUKRÍKY
            • /Z DOVODU BEZPEČNOSTI/.
          • Školský rok 2022/2023

Prevádzka v materskej škole začne 5.9.2022 o 6,30 hod.

Vítejte ve 4. třídě | ZŠ Na Daliborce

Slávnostné otvorenie školského roka pre žiakov základnej školy začneme sv. omšou o 8,00 hod. dňa 5.9.2022

• HRADOHRANIE

• 600 rokov sa nikomu nepodarilo dobyť Spišský hrad , no našim šikovným princom  a princeznám sa to dnes podarilo. Zažili ako vyzeral bežný deň stredovekého rytiera, hradnej dámy či dvorného služobníctva. Prešli 10timi úlohami a okúsili ťažký život na hrade. Dostali za snahu sladkú odmenu  a diplom.

• Deň detí

• Deň detí oslávili deti výletom do prírody spojeným s opekaním klobásky, slaninky. Spoločnými hrami a zábavaním sa.

• Plavecký výcvik materská škola

• Na plaveckom výcviku  sa deti  hravou formou zoznamovali s vodným prostredím, s technikou plávania, s bezpečnosťou počas pohybu v bazéne. Vplyvom vzduchu, vody, tepla či chladu si deti otužovali svoje zdravie a zvyšovali odolnosť. Hlavný dôraz sa kládol na individuálny prístup, zohľadňujúci fyzickú zdatnosť, návyky na pohyb vo vodnom prostredí a na individuálne požiadavky dieťaťa. Plavecký výcvik mal úspech, naše deti z neho mali radosť .

• Beseda

• Beseda so spisovateľkou Gabrielou Futovou v Mestskej knižnici v Spišskom Podhradí

• Výlet v SNV

• 20.4.2022 Výlet v SNV  Najprv sme sa dozvedeli zaujímavosti z prírody v múzeu Následne sme boli na divadelnom predstavení Janko Hraško, ktoré sa nám veľmi páčilo.